A A A

Głównym składnikiem borowiny jest woda, dodatkowo znajdują się składniki nieorganiczne, sole mineralne – siarczany magnezu i potasu, związki glinu, żelaza i wapnia, sód, krzem. Do składników organicznych zaliczamy niecałkowicie rozłożone składniki roślinne np. lignina, celuloza, bituminy, kwasy huminowe.

Zabieg stosowany po takich urazach jak:

  • stłuczenia,
  • zwichnięcia,
  • skręcenia,
  • urazy elementów okołostawowych (więzadła, ścięgna, torebki stawowe, kaletki maziowe, mięśnie.

Polega na przepchnięciu zaległej chłonki w kierunku węzłów limfatycznych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej, stosuje się go przy schorzeniach układu limfatycznego.

Krioterapia kojarzona jest przeważnie jako krioterapia miejscowa. Istnieje jednak jeszcze jeden rodzaj krioterapii tzw. krioterapia całego ciała, która z racji wymaganego sprzętu jest stosunkowo mało znana w naszym kraju. Krioterapia całego ciała polega na umieszczeniu osoby w komorze kriogenicznej, w której temperatura wynosi od –100 do -160 stopni Celsjusza. Ważne jest dla uzyskania efektu krioterapeutycznego aby ochładzana była powierzchnia całego ciała łącznie z głową, na powierzchni której znajduje się najwięcej termoreceptorów odpowiedzialnych za efekt terapeutyczny.

Masaż uciskowy (presoterapia) wpływa dodatnio na organizm pacjenta przez:

  • pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego, co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze,
  • zwiększenie szybkości usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwidację objawów zastoinowych, wchłanianie obrzęków,
  • ułatwienie odpływu krwi żylnej,
  • zmniejszenie oporu krwi w tętnicach, przez co ułatwia się pracę serca,
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez co zwiększa się szybkość obiegu krwi.

Stosowany jest w sytuacjach, kiedy dochodzi z różnych powodów do osłabienia siły mięśniowej (np. opatrunek, zanik mięśni po udarach lub wylewach, długotrwałe unieruchomienie, porażenie nerwów obwodowych). Ma on na celu szybki przyrost masy i siły mięśni

Bobath dla dorosłych jest koncepcją terapeutyczną pracy ukierunkowanej na zadania. Przeznaczona jest ona dla osób dorosłych cierpiących na zaburzenia funkcji, ruchów oraz kontroli postawy wynikających z uszkodzenia w obrębie układu nerwowego (IBITA 1996, Panturin 2001, Brock et al 2002, Raine 2006).

Masaż gorącymi kamieniami jest zabiegiem łączącym w sobie elementy masażu klasycznego, aromaterapii, akupresury i termoterapii. Ma także działanie lecznicze. W całym organizmie rozmieszczone są tzw. ośrodki energii zwane w jodze „czakrami”.

To najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy – intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.  W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. 

Metoda ta posiada niektóre wspólne elementy z technikami wg Kaltenborna, Maitlanda oraz Positional Release Techniques.

Masaż polegający na miejscowym stosowaniu drgającej gumowej membrany, dla której źródłem energii jest przepływająca wewnątrz urządzenia woda.

Bioptron emituje światło:

  • Widzialne i spolaryzowane powyżej 95% - zawiera widoczną część spektrum światła słonecznego i bliższą podczerwonego o długości fal od 480 nm do 3400 nm. Fale drgają w płaszczyznach równoległych w kierunku świecenia, w odróżnieniu od fal światła słonecznego, które rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach.